Zebra za vás všechno nevyřeší

Přechod pro chodce neboli zebra je místo určené pro přecházení chodců. Zebru zpravidla najdeme na místech, kde mají dobrý rozhled řidiči i chodci, i přesto se na ní dopravní nehody stávají. Střet vozidla s chodcem končí vždy vážnými následky. Naučme se proto bezpečně přecházet!

Mám přednost, nic mi nehrozí!

Je pravda, že na zebře má přednost chodec. Ale pozor, není to tak jednoduché. Než vkročíte na přechod, ujistěte se, že blížící se auto stihne včas a komfortně zabrzdit. Doporučujeme zároveň navázat oční kontakt s řidičem a ujistit se gestem, že o vás ví.

Kdy nemám přednost?

Na zebře vám nedá přednost tramvaj, ale ani vozidla s právem přednostní jízdy – tušíte, o kom je řeč? Jsou to hasiči, policisté a sanitky.

Jak se chovat k zebře?

Už víte, jak to je s předností, ale je tu ještě pár věcí, které byste o zebře měli vědět. Zebra nemá ráda, když se na přechodu zdržujete déle, než je nutné. Vadí jí, když máte sluchátka a neslyšíte provoz. A nelíbí se jí ani, když telefonujete nebo hrajete hry. Zebru nejvíc potěšíte tím, že se budete soustředit na bezpečný přechod přes cestu.

A nás tím potěšíte taky!